BoGeM & CO - PVC logi, plastikāta, metāla durvis Rīgā.

Pieteikt mērījumu
PVC KONSTRUKCIJU IZVEIDES VĒSTURE

PVC konstrukciju rašanās vēsture ir vairāk nekā 60 gadus sena, bet pats materiāls – polivinilhlorīds, uz kura bāzes šodien balstās visa plastikāta konstrukciju ražošana, tika sintezēts vairāk nekā pirms 180 gadiem. PVC atklāšanas vēsture interesanta ar to, ka to atklāja, uz ilgāku laiku aizmirsa, no jauna atklāja, un tā notika vairākas reizes.


(1.att.) Ķīmiskā formula,polivinilhlorīds

Pirmo reizi polivinilhlorīdu ieguva Anrī Viktors Renjū, slavenais franču inženieris un ķīmiķis,1835.gadā veicot ķīmisku savienojumu izpēti, bet vēlāk, 1838.gadā, pētot acetilēna mijiedarbību ar sālsskābi, tika atklāts jauns savienojums – polivinilhlorīdu. Renjū dienasgrāmatās sīki aprakstīts, kā mēģenē ar vinilhlorīda šķīdumu, kura vairākas dienas nostāvēja uz palodzes, notika ievērojamas pārmaiņas: saules gaismas iedarbībā izveidojas baltas krāsas graudiņu veida nosēdumi.

(2.att.)Anrī Viktors Renjū.
franču inženieris un ķīmiķis

Renjū centās veikt ar pulveri dažādus izmēģinājumus, taču viņam neizdevās panākt progresu savos pētījumos un izprast, kā pareizi izmantot iegūtā materiāla priekšrocības. Rezultātā zinātnieks, pierakstot un publicējot savus novērojumus, neturpināja nodarboties ar nejauši iegūto vielu. Tā radās viens no pašiem pirmajiem mākslīgi iegūtiem materiāliem – polivinilhlorīds (saīsinājumā PVC). Viela tika radīta, bet tā kā tajā laikā PVC izmantošana rūpniecībā nevienam vēl nebija zināma, atklājums ilgāku laiku palika ēnā.

Daudz vērīgāk polimerizācijas procesus un paša polivinilhlorīda īpašības sāka pētīt pēc vairāk nekā piecdesmit gadiem. Bet vēl gandrīz pēc pusgadsimta, 1912.gadā, vācu ķīmiķis Fricis Klatte, izsekojot acetilēna un hlorūdeņraža reakciju, ieguva to pašu dīvaino balto vielu, un noformēja pirmo patentu polivinilhlorīda ražošanai (1925.gadā patenta termiņš izbeidzās).

(3.att.) Fricis Klate.
vācu ķīmiķis.

Viņš plānoja izmantot grūti uzliesmojošo polivinilhlorīdu ugunsnedrošā celuloīda vietā. Rūpniecībai tas bija tehnisks sasniegums, kas pavēra lielas iespējas. Jau tajā laikā ražotāji saka domāt par daudzu izmantojamo materiālu nomaiņu uz PVC materiāliem, tai skaitā, arī logiem.

Taču Pirmais pasaules karš neļāva F.Klatem veikt daudz nopietnākus polivinilhlorīda īpašību un izmantošanas iespēju pētījumus, un ražošana tika iesaldēta. Neskatoties uz to, tieši viņu uzskata par polivinilhlorīda rūpnieciskās ražošanas pamatlicēju.

Mazliet vēlāk, 1926.gadā citā kontinentā, neatkarīgi no Eiropas kolēģiem, amerikāņu zinātnieks Voldo Silons arī veica izmēģinājumus, sintezēja polivinilhlorīdu un atkal aprakstīja to, un, protams, nepainteresējās, vai pirms viņa jau kāds to nav paveicis.

(4.att.)Voldo Silons.
amerikāņu zinātnieks.

Tā kā Klates patenta derīguma laiks beidzās 1925.gadā, uzņēmums, kurā strādāja Silons, patentēja polivinilhlorīdu Amerikā. Šis ķīmiķis izrādījās veiksmīgāks par saviem kolēģiem - viņš uzreiz atrada pielietojumu šim jaunajam materiālam – no PVC sāka izgatavot aizkarus vannām. Tā šī viela tika pirmo reizi izmantota praksē.

Polivinilhlorīdu sāka ražot rūpnieciskos apjomos tikai 20.gadsimta sākumā. 1931.gadā Vācijā no koncerna BASF konveijera lentas noslīdēja pirmās desmit tonnas gatavās PVC produkcijas. Pateicoties savām lieliskajām tehniskajām īpašībām, polivinilhlorīds sāka izkonkurēt citus materiālus. Polivinilhlorīda izmantošanas joma paplašinājās, un tas tika lietots gan bērnu pudelīšu, gan automobiļu detaļu ražošanā. Ņemot vērā nelielās izmaksas un neskaitāmās lietderīgās īpašības, materiāls piesaistīja daudz ražotāju, un lieli koncerni meklēja tā izmantošanas iespējas. Ar polimēru izstrādi nodarbojās ne tikai Vācija, bet arī Anglija un ASV.

Pēc Otrā pasaules kara PVC atzina uzņēmumi, kas nodarbojās ar cauruļu, kabeļu izolācijas, grīdu seguma, iepakošanas materiāla un citu izstrādājumu izgatavošanu. Pienāca kārta arī logu konstrukcijām.

Plastikāta logu konstrukcija ir amerikāņu konstruktoru izgudrojums, bet pašu PVC izmantošanas principu logu ražošanā izdomāja ASV 60.gados. Tomēr neapstrīdams līderis plastikāta logu ražošanā ir Vācija. Pirmos logus, kuros tika izmantots polivinilhlorīds, 1952.gadā patentēja vācu konstruktors Haincs Pašē. Šie logi maz atgādināja mūsdienu analogus, un tiem nebija ne tāda siltumizolācijas līmeņa, ne arī ilgmūžības. Eksperimentālie izstrādājumi tika izgatavoti no metāla konstrukcijas ar mīkstu vai daļēji mīkstu plastikāta apšuvumu.

70. gadu enerģētiskā krīze deva ievērojumu stimulu logu ražošanai no PVC. Tad arī sākās logu profilu ražošana no cietā polivinilhlorīda, kuru daļēji pastiprināja ar koka vai metāla ieliktņiem. 1954.gada sākumā Vācijā HT Troplast AG izdevās radīt pirmo plastikāta profilu. 1959.gadā pirmie logi no cietā PVC vairākos dzīvokļos tika uzstādīti pilnīgi par velti – tā bija reklāmas akcija, kuras mērķis bija pievērst pēc iespējas lielāku uzmanību jaunajam izgudrojumam. Sākumā PVC logiem bija augsta cena, un tos varēja atļauties tikai paši nodrošinātākie iedzīvotāju slāņi. Taču diezgan ātri ražotāji pārorientējās uz masu patērētāju, un mazāk kā 10 gadu laikā PVC konstrukcijas kļuva par neatņemamu jebkura interjera sastāvdaļu.

Pakāpeniski mainījās plastikāta logu ražošanas tehnoloģija. Izstrādātāji nolēma apvienot polivinilhlorīdu ar stiegrotiem profiliem. 1967.gadā Vācijā siltumizolācijas īpašību uzlabošanas nolūkā PVC profilu sadalīja kamerās. Svarīgs stimuls, kas veicināja to, ka PVC logi iekaroja tirgu, bija pētījumi, kas pierādīja, ka šis materiāls ir ekoloģisks un drošs cilvēka veselībai. Profila ķīmiskajā sastāvā visu laiku tika veikti uzlabojumi. 1980.gadā no PVC sastāva pazuda kaitīgā viela svins, ko iepriekš izmantoja, lai iegūtu plastikāta balto krāsu. Šodien ražotāji šim nolūkam izmanto cilvēka veselībai nekaitīgo cinku un kalciju. Pateicoties vairāku gadu pētījumiem un izstrādēm, mūsdienu polivinilhlorīda izstrādājumi atšķiras ar augstu kvalitāti, tie ir ekoloģiski, ar lieliskiem ekspluatācijas parametriem un, turklāt - pieejami.

Pašlaik polivinilhlorīds ir plaši pieprasīts medicīnā (konteineri asinīm, katetri, ierīces asinsspiediena mērīšanai, ķirurģiskie cimdi, tablešu iepakojumi u. tml.), celtniecībā – šājā nozarē izmanto 53% visa pasaulē saražotā polivinilhlorīda, bet 25% izmanto iepakojuma materiāliem un vadu izolācijai.

Jāpiebilst, ka arī šodien turpinās pētījumi, kuru mērķis ir uzlabot PVC konstrukciju kvalitāti un vispārējos parametrus,kā arī tiek pilnveidotas PVC ražošanas tehnoloģijas.